czwartek, 4 lipca 2024

 Mój wydawca i redaktor naczelna Kwartalnika Literacko-Kulturalnego LiryDram poinformowała, że...

"(...) już od najbliższej środy w EMPiK-ach będzie dostępny 42. numer LiryDram w dwupaku z „Geometria porozumienia” Ireny Tetlak - pierwszą książką poetycką wydaną w ramach serii Biblioteka LiryDram."
Zaglądajcie od  10 lipca 2024 r, do Empiku i stańcie się posiadaczami mojej książki, siódmej już z kolei więc niech okaże się szczęśliwym nabytkiem dla Was 💓 serdecznie zapraszam do lektury. Pozdrawiam serdecznie 😊






 

O "Geometrii porozumienia" - napisał Andrzej Kotyła...
 
"POTRZEBA POROZUMIENIA, RESZTA PRZYJDZIE SAMA…
Za każdym razem, kiedy sięgam do przejawów poetyckiej aktywności Ireny Tetlak, nie zawodzę się. Ze skruchą muszę jednak przyznać, że te moje literackie „inwigilacje” pośród wierszy artystycznie dojrzałej i środowiskowo uznanej poetki rodem z mojego miasta Radzynia Podlaskiego mają charakter mocno niesystematyczny. Żałuję tego za każdym powrotem do skondensowanych jak ekstrakt najlepszego miodu pakiecików słownych, których świeżość i oryginalność tylko wzmaga moje wyrzuty sumienia. Dzieje się tak zawsze, zadziało się i podczas lektury emocjonalno-leksykalnej zawartości wydanego niedawno , zatem najnowszego tomu poetyckiego mojej szkolnej Koleżanki zatytułowanego „geometria porozumienia”.
Około czterdziestu niedługich tekstów, a każdy z ładunkiem emocji, refleksji i prawdy jakby oczywistej i nieuświadamianej. Jak to czytam? Najpierw pośpiesznie „przelatuję” przez te liryczne perły w poszukiwaniu… pomysłu, nowego skojarzenia, odległej metafory, smaku słowa uwikłanego w towarzystwo innych słów, kontekstu minimalnego. Zwyczajem belfra od polskiego badam sztafaż zastosowanych tropów stylistycznych, analizuję stan rozwoju warsztatu. I odkrywam te figurki słów, jak w tekście napisanym jakby na okoliczność „ich święto”, gdzie pośród mnogości kobiet pracujących ta jedna tylko „ta staruszka bezczynna do niedawna jeszcze potrzebna leżała sama w szpitalnej sali taka świąteczna słuchała napływających dźwięków które jak ciężkie krople pękały w ciszy tuż nad jej głową”. No majstersztyk te dźwięki jak pękające krople! Jakieś niesamowite zderzenie dwóch światów – brzmienia i milczenia, burzy i spokoju, jak dwa kosmosy… dźwięki pękające w ciszy… Oksymoron, ale jaki! Niezwykły bo domyślny, jak dobrym wierszu, który dobry jest tylko wtedy, gdy każdy z osobna znajdzie w nim troszkę siebie.
Dopiero po chwili zatrzymuję się nad całością, by szukać w nurcie słów przesłania, jakiejś myśli dominującej, by jak najdalej pozostać od nazywania tego ideą. Może ta myśl kryje się w tytułowym wierszu „geometria porozumienia”, gdzie „światy równoległe tną prostopadle przecinają uśmiech”, „a przecież wystarczyłoby powiedzieć rozumiem zajmę się tym”. Jeśli tym poszukiwanym przesłaniem jest troska o relacje między ludźmi, to odkryłem już wszystko. Ale to byłoby zbyt łatwe.
Zbyt proste, bo w tych wierszach znajdziesz, wnikliwy Czytelniku i troskę o środowisko świata (brokat), i dynamikę życia, i (z pamięci), i wrażliwość (słońce z mgły) „oczekując cudów” albo w nie nie wierząc „możesz rozprawiać bez przenośni przerzutni bez ogródek (sic!) i granic o wszystkim o tym co jeszcze boli”.
Co jeszcze tu znajduję? Wszystko co ważne, lecz pomijane, wszystko co istotne, ale zapomniane, wszystko co wielkie, jednak zlekceważone. By nie znużyć Czytelnika zbytnio przydługim wywodem, pozwalam sobie na użycie haseł – słów jak klucze otwierających wybrane przejawy tej poetyckiej uczty. Wojna, pokój – „retrospekcja”, „imagine”, egoizm – „spójrz”, pamięć – „tak trudno”. Dalej: spokój, proza życia, miłość, harmonia bycia, marzenia, historia, która uczy, podróż w czasie i przestrzeni, śmierć nawet…
Dalej szukaj sam, Czytelniku miły, bo to wielka przyjemność znajdować w tych wierszach siebie w różnych odsłonach, odmiennych aspektach, wielorakich wyobraźni skojarzeniach – nawet tych najbardziej odległych.
Skup się tylko, by nie przegapić niczego, uważaj… I tak nie wszystko zauważysz. Ładunek jest ogromny. Ale jeśli weźmiesz z tego tomiku dla siebie tylko cząstkę, to i tak okażesz się bogatszy, a może nawet trochę lepszy? A gdy porozumiesz się już z tą poezją to być może cała reszta zacznie wyłaniać się sama?
Irena Tetlak GEOMETRIA POROZUMIENIA Wydanie pierwsze, Warszawa, maj 2024 r. Wydawnictwo VERIDIAN ISBN 978-83-965888-1-4

 Z a p r a s z a m_ słowo krytyczne o wierszach z tomu "Geometria porozumienia" Andrzeja Zaniewskiego 

relacja na YouTub, link poniżej

 https://www.youtube.com/watch?v=D3UKJdnHiSo



 P R E M I E R A


Zapraszam do obejrzenia relacji filmowej na You Tub...  link poniżej :
 
https://www.youtube.com/watch?v=FICIA2bLJm8

Grzegorz Trochimczuk , prezes Związek Literatów Polskich Oddział Warszawa otwiera spotkanie Środa literacka , a wraz z tym zaprasza na inaugurację Biblioteki LiryDram i premierę "Geometrii porozumienia"... tak było...
W spotkaniu uczestniczył również Andrzej Zaniewski - literat, krytyk literacki oraz Marlena Zynger 
redaktor naczelna Kwartalnika Literacko - Kulturalnego LryDram, którzy rozmawiali o poezji i nowej książce poetyckiej Ireny Tetlak .

 


https://www.youtube.com/watch?v=FICIA2bLJm8

Kilka fotografii z uroczystego spotkania w Domu Literatury....









 

 Moje wspomnienia z udziału w Biesiada Literacka Związku Literatów Polskich Oddział Łódź III/2024 z podziękowaniem za zaproszenie Małgorzata T. Skwarek-Gałęska , Marlena Zynger za wsparcie słowem i obecnością , Ryszard Krauze za oprawę muzyczną, Agnieszka Jarzębowska , Anna Andrych , Aleksandra Czerczyńska za piękne utrwalenie na fotografii niezapomnianych chwil, które radością spotkania i dobrymi emocjami zapisały się także w moim sercu. Dziękuję wspaniałym osobom, które uczestniczyły w tym wieczorze, a którym miałam przyjemność zaprezentować kilka najnowszych wierszy z tomu "Geometria porozumienia " oraz kilku wcześniejszych z mojej twórczości.Dziekuję Ryszard Wasilewski za piękne przeczytanie mego wiersza 🥰Wszstkim za miłe spędzony czas w Łodzi...i jak to bywa w stolicy polskiego filmu nie zabrakło też czerwonego dywanu 😉💞🌞













    poproś o wiersz poetę   piękne są te wrześniowe dni słońce zaklęte w nawłoci na płocie suszy się wianek ziół z łąki  i złoci się już ni...